Stand-up til julefrokost


Stand-up julefrokost er lig med en god omgang underholdning fra Claus, som har mange års erfaring fra stand-up scenen. I 2008 var han opvarmnings-akt for Anders Matthesen.

Ingen kan som Claus sætte den store lup på vor hverdag og få det mest groteske og hylende morsomme frem i dagligdagens små oplevelser som togture, biler, bøder og nybagte mødre.

Stand-up til julefrokost

Anmeldelse i avisen
Claus bor på Frederiksberg, København. Men han underholder over hele Danmark. I marts 2009 optrådte han på stand-up stedet, Tante Olga i Randers, hvor Amtsavisen skrev følgende anmeldelse:

...hans selvsikkerhed gjorde, at vittighederne blev leveret med fuld overbevisning.
Fra start havde han publikum i sin hule hånd, og grinene og latteren ville ingen ende tage. Yderligere havde Claus Reiss en imponerende evne til at inddrage publikum i sit show.

Randers Amtsavis - 6. marts 2009



Det sjove indslag
Stand-up til julefrokost er perfekt, når dit firma vil give ansatte og kolleger en sjov og lidt anderledes start på julen. Claus er en både erfaren og særdeles genial stand-up'er, der er rigtig god til at skabe en positiv kontakt til sit publikum og præsentere dem for sit skæve univers.

Når man booker ham for en omgang stand-up til julefrokost, så varer showet ca. 30 minutter, men det kan naturligvis aftales på forhånd, hvad man ønsker.

Om showet
Et stand-up show med Claus Reiss kendetegnes ved at ramme et bredt publikum samtidig med, at han er meget nærværende og hurtigt fanger kommentarer fra de ansatte. Ingen går Claus’ næse forbi, hvis de ønsker at give deres besyv med på underholdningen.

Super sjovt show – meget personligt. Han havde fået diverse historier om forskellige Carnegie kollegaer som blev brugt godt i showet.

Christina Myller, Carnegie Bank

Stand-up til julefrokost
Slagelse Musikhus

Musikalsk overraskelse
Men Claus er ikke kun en fantastisk karismatisk entertainer indenfor stand-up genren. Han er også en virkelig kompetent musiker, der behersker et meget specielt instrument, nemlig Sækkepiben.

Skulle man være interesseret i noget virkeligt originalt, så indfletter han gerne sækkepibe musik i sit show, og det er noget, der bringer stemningen helt i vejret. Hvem ville ikke blive begejstret over at høre ”Thunderstruck” eller ”Star Wars” udsat for en stand-up komiker?

Unikt show
Han er den eneste i Danmark, ja faktisk Europa, der kombinerer sækkepibe og comedy – endda med stor succes. Helt sikkert et indslag, dine kolleger ikke har set før.

Kontakt
Du er meget velkommen til at kontakte Claus for at høre nærmere om show og pris ved at:
- Udfylde nedenstående kontaktformular eller
- Ringe på tlf. 26 18 38 90

Ved en skriftlig forespørgsel må du gerne beskrive arrangementets type, sted, dato samt et ca. tidspunkt for indslaget.

Kontaktformular